תמונת המצב של האנרגיה הסולארית בישראל

ככל שמדובר במדינת ישראל השימוש באנרגיה סולארית במגזר העסקי והפרטי כאחד כבר מזמן אינו קוריוז אלא מגמה בולטת של ממש. אנרגיה סולארית הפכה למקור אנרגטי חשוב מאין כמוהו בעיקר בזכות מספר שינויי חקיקה אשר נכנסו לתוקפם בשנים האחרונות וחוללו מהפכה רבתי בתחום כולו.

יחסי הכוחות השתנו

 

הכל התחיל בקיץ 2008 כאשר רשות החשמל האחראית על יישומו של חוק משק החשמל במדינת ישראל, הודיעה על רפורמה אסטרטגית שתאפשר הן לבעלי עסקים והן למשתמשים פרטיים (כל עוד הגג שלהם פנוי לשימוש וגדול דיו) להתקין קולטים סולאריים לקליטת אנרגיה סולארית על הגג שלהם, להפיק את האנרגיה שתשמש לצורכיהם ולמכור את עודפי האנרגיה שלא נוצלו לחברת החשמל ולהרוויח כתוצאה מכך.  כך נולדה לה טכנולוגיית ה-“מונה נטו” שהופכת ליותר ויותר נפוצה עם כל יום שעובר.

התקנות החדשות שינו הלכה למעשה את יחסי הכוחות בין חברת החשמל לצרכנים ואיפשרו לכל אלה שהתרגלו לשלם לחברת החשמל לייצר הכנסה נוספת המתבססת על מקור האנרגיה הגדול בתבל – מערכת השמש. אחרי הכל, במדינה שטופת שמש כמו ישראל יהיה זה כמעט חטא להתעלם מקיומה של האנרגיה הסולארית – במיוחד בהתחשב בעובדה שזו בדיוק הטכנולוגיה שעומדת בבסיסו של אחד הפיתוחים הנפוצים ביותר כיום בישראל – דוד השמש.

דודי שמש מודרניים (אשר פותחו על-ידי ד”ר צבי תבור הישראלי) נסמכים על טכנולוגיית האנרגיה הסולארית המחממת את המים בזכות האנרגיה העצומה שמגיעה מהשמש – מהלך המייתר את השימוש בחשמל ותורם כתוצאה מכך לחיסכון של מאות ואולי אף אלפי שקלים בחודש בכל בית-אב בישראל.

 חוות קולטים של כרומגן

הרפורמה השנייה שנכנסה לתוקפה לאחרונה במסגרת “רפורמת המרפסות” שקודמה על-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו,  מעניקה פטור מהיתרי בנייה להקמת מערכת סולארית של עד 50 קילו-וואט (שווה ערך לגג ששטחו אינו עולה על 600 מטרים רבועים).

 

מפסיקים לשלם – מתחילים להרוויח

 

בין אם תזדקקו להיתר בנייה (וגם אם כן הרי שמדובר בהליך קצר יחסית) ובין אם לא הרי שהתועלת הכלכלית שטמונה במתקני האנרגיה הסולארית ברורה למדי מפני שאתם לא רק חוסכים כסף ועשויים למצוא את עצמכם מפסיקים לשלם לחברת החשמל כי אם גם מייצרים לעצמכם מקור הכנסה אשר יניב לכם רווחים דו-ספרתיים נאים בטווח הארוך.

יתרה מזאת, שימוש במתקני האנרגיה הסולארית יאפשר לכם לייצר חשמל במחיר של 33 אגורות לקוט”ש, תעריף זול בהרבה מזה של חברת החשמל, וזאת לפרק זמן של לא פחות מ-25 שנים. במילים אחרות, אם תתקינו את ה-“מונה נטו” עכשיו תוכלו לחשב את הוצאות החשמל שלכם מבעוד מועד לפרק זמן של רבע מאה ולתכנן את התקציב שלכם בהתאם מבלי שתיאלצו להתמודד עם הפתעות לא צפויות לאורך הדרך.

בסיכומו של דבר ובזכות התקנות הישנות והחדשות אשר נכנסו לתוקפן במדינת ישראל, הופך השימוש באנרגיה הסולארית לצו השעה. הצטרפו גם אתם למהפכת האנרגיה הסולארית – ותרגישו בהבדל.

לנושאים נוספים שעשויים לעניין אתכם: